sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR
sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR

Kapat! Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu

KİTAP ADI: Çocukları Sanal Dünyada(n) Koruma Kılavuzu
YAZAR: Psk. Dr. Mehmet Şakiroğlu – Dr. Cansel Poyraz Akyol
KATEGORİ: Yetişkin, Ebeveyn, Eğitmen, Öğretmen, Ergen

Yetişkinler olarak kendimizi ekrandan korumak konusunda zorlanıyorken, çocuklarımız sanal dünyadan korumak en büyük ve önemli görevlerimizden bir haline geldi. Ekran karşısında geçirilen her dakika çocukların yaşamı tecrübe etmelerinin önüne geçiyor. Ekran karşısında olmak, hareketsiz kalmalarına, pratik yaşam becerilerini deneyimlemelerine engel olmaya başladı.. Sanal dünyada yaşamaları gerçek ilişkilerden kopmalarına, kendilerini istedikleri, ideal ettikleri farklı kimliklere bürünmelerine imkan sağlamaktadır. Restoranlarda mama sandalyesine oturtulmuş, önüne çizgi film açılmış ağzına yemek tıkıştıran bebekler var. Yani ekran yaşı bebeklik dönemine kadar inmiş durumda. Ne yediğini bilmeyen, etrafında ne olduğunu fark etmeyen, doğal öğrenme adımlarını atlayarak büyüyorlar. Bebekler, arabada ekrana bakarak yolculuk yapıyor, geçtiği yolu, havadaki kuşu, ağacı görmeden, yanından geçeni fark etmeden büyüyorlar. Alış veriş merkezlerinde arabaların içinde ellerindeki ekrana bakan çocuklar görüyoruz. Etrafında bir sürü şey oluyor ve o sadece parlak ekrana bakıyor. Çevresinde olup bitenden bihaber. Ekranları bebek ve çocuklarımıza bakıcılık yapsın, oyalasın diye kullanılmaya başlandık. Tehlike yaşlar biraz daha büyüdüğünde başlıyor. Ekranda sadece çizgi filmler değil, devreye sanal oyunlar, sosyal medya hesapları giriyor. Olanın değil olmak istenilenin idealize edildiği. Gerçek ilişkilerden uzak bir dünyanın içine giriyor çocuklar. Biz yetişkinlerin durumuda farklı değil, internet üzerinden alış veriş, instagram da kim nerede, nereye gitmiş, ne giymiş.. Herkes 7/24 mutlu, en güzel halinde, sosyalleşmezsek eksik bir şeyler varmış gibi bir algıya kapılıyoruz.
Kitap sanal dünyanın hayatımızdaki öneminden bahsediyor. Hem olumlu hem de olumsuz yanlarını ele alıyor. Üstelik kitabı kaleme alan alanlarında uzman iki psikolog. Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu – Dr. Cansel Poyraz Akyol. Kitap konuyu uzun uzun anlatmadan ekran ve sosyal medya kullanımı ile ilgili bilgi, araştırma ve durum analizi yapıyor ve okuyucularına çözüm önerileri sunuyor. Bu anlamda derli toplu ve pratik öneri ve akıcı diliyle, okuyucusunu karamsarlığa sürüklemeden yardımcı oluyor.
Ailelerin, eğitimcilerin, sosyal medya ile ilişkisi olan herkesin, hepimizin okuması gereken bir kitap.
Şimdiden keyifli okumalar.
Hale Şenözgen Buruş

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Akıllı Telefon, Sosyal Medya, İnternet ve Oyun Bağımlılıkları… Türkiye’de ilk!
Çocuğunu düşünen aileler için rehber kitap!
Gereksizse kapat! Ailenle zaman geçiriyorken kapat! Ders çalışıyorken kapat! Yatarken kapat! Yemekte kapat!
İyi güzel de “KAPAT” demekle olmuyor. Yasaklamakla olmuyor. Hepinizin sesini duyar gibiyiz: “Ne yapsak olmuyor!”
Akıllı telefon, internet, sosyal medya ve sanal oyunlar getirdiği kolaylıkların yanında birçok risk ve tehlikeyi de barındırıyor. Bağımlılık başta olmak üzere çocuğunuz ve dahi sizde ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Sizleri ekrana hapsedebiliyor!
Oysa biz diyoruz ki hayat ekranın değil, ekran hayatın içinde, küçücük bir parça, ona hapsolma. Ve bunun çözümünü de sunuyoruz. Adım, adım, madde madde, anlaşılır biçimde… Çocuğunuzu korumanız için. Sanal dünyada(n) koru(n)manız için.

Elinizdeki kitap bir ilk! Yabancısı olduğumuz bu yeni dünyanın dilini çözen dört dörtlük bir kılavuz! Sanal dünya gerçeğini anlayarak, onu hayatımızdan tamamen çıkarmanın mümkün olmadığı bilinciyle yazıldı. Bu ‘sahte varoluş, hakiki yalnızlık’ sorununa çözüm sunmak için… Anne babalara yardımcı olmak amacıyla…
Herkes okumalı! Hatta okullarda ders olarak okutulmalı, tüm gençlere, ebeveynlere hediye edilmeli. Akıllı telefon satan firmalar biraz sosyal sorumluluk bilincine sahipse her telefonla birlikte bu kitabı da ücretsiz olarak vermeli!

Hamur Tipi : 2. Hamur
Ebat : 12 x 21
İlk Baskı Yılı : 2018
Baskı Sayısı : 1. Basım

Hale Şenözgen Buruş
Yaratıcı Drama Eğitmeni

Leave a Reply