sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR
sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR

Keşkesiz Eğitim

KEŞKE’SİZ EĞİTİM; Eğitim hayatında yer almayan ancak, gelecek yaşamda ihtiyaç duyulan becerileri gençlere kazandırmayı hedefleyen alternatif bir eğitim modelidir.

KEŞKE’SİZ eğitimin amacı:

Gençlerin, Sosyal, Duygusal, Düşünsel ve Davranışsal becerilerini güçlendirerek,  gelecekteki “KEŞKE” lerini şimdiden fark etmelerini ve yaşamalarına bu farkındalık ile yön vermelerini sağlamak.

.

KEŞKE’SİZ eğitim içeriği:

Keşke’siz Eğitim Programı; Gençlere karşı yargıların, beklentilerin, diğerinden daha iyilerin olmadığı yaklaşımlarla, yaşamı şimdiden deneyimleyerek yaşayabilecekleri ortamlar yaratan konular içerir.

Zaman           :  Haftada 2 saat

Uygulama     : Online veya Yüz yüze olmak üzere farklı gruplar

Süre                : Ekim – Haziran arası

Grup sayısı   : 12 kişi

KONULAR:

Eleştirel düşünme

Problem çözme

Yaratıcılık

Hedef belirleme

İlişki yönetimi

Psikolojik sağlamlık

NEDEN KEŞKE’SİZ EĞİTİM

Dünya Ekonomik Forumunun son yıllarda yayınladığı raporlara göre gelecekte, çalışanların sahip olması gereken beceriler arasında problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve ilişki yönetimi gibi beceriler yer almaktadır. Diğer taraftan bu, gerçek yaşamın içinde de ihtiyaç duyulan becerilerdir.

Ancak, Eğitim sistemimiz sadece sınavlardaki başarının göz önünde tutulduğu akademik başarı odaklı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu yaklaşım gençlerde

“Yetersizlik Hissi” yaratmaktadır. Bazen, 100 yerine 95 aldığında, bazen, 20 net yerine 18 net yaptığında, bazen istediği okulu ya da bölümü kazanamadığında, bazen ailesinin veya öğretmenlerinin beklentisini karşılayamadığında, bazen de kendini arkadaşları ile karşılaştırdığında… gençler, kendilerini ne olursa olsun bir yerde yetersiz hissetmektedir.

Diğer taraftan bu yaklaşım üzerinden gerçekleştirilen eğitim; iş dünyasının, özel ve sosyal yaşamın ihtiyacı olan becerileri karşılamamakta ve gençlerde gelecek kaygısı yaratmaktadır.

Dolayısıyla gençleri içine alan bu çember, onların potansiyellerini köreltmekte ya da ortaya çıkmasını engellemektedir.

İşte bu sebeplerden dolayı KeşkeSİZ eğitim, başarı beklentisi ve kaygısı olmaksızın sadece gençlerde var olan potansiyelleri ortaya çıkarmak, geliştirmek ve geleceklerini kontrol edebilmelerini sağlayacak beceriler kazandırmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

 

 

EĞİTMENLER:

Suat GÜNEŞ                                       

: Yaratıcı Drama Lideri

Burcu AY SOLMAZ 

: Psikolog

Gülşah AKSOY         

: Eleştirel Düşünme Eğitmeni

Müge URCAN           

: Oyunlaştırma Eğitmeni