sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR
sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR

Yaratıcı Drama Liderlik Programı

İLK YDL GRUBUMUZ

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği M.E.B. Sertifika Programı

Sizdrama, 2003 yılından bu güne, yaratıcı drama yönteminin bir çok alanda etkili olarak kullanılabilir olduğunu, planlayarak, programa dönüştürerek ve uygulayarak kanıtlamış bir kurumdur.

Yaratıcı drama lideri olmak isteyenleri, 18 yıllık bu tecrübelerimizle sürekli içeriğini güncellediğimiz MEB onaylı Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği (YDL) programımıza bekliyoruz. 

LİDER GELİŞİM ATÖLYELERİ için tıklayınız (Bu atölyeler; Yaratıcı drama liderleri, YDL programı 5.kuru tamamlamış lider adayları ve eğitmenler içindir)

Yaratıcı drama, kişilerin birbirleri ile fiziksel, düşünsel, duygusal etkileşim içerisinde olduğu, yaparak, yaşayarak, deneyimleyerek gerçekleşen bir yöntem, bir alandır. Bu sebeple, uzaktan (online) eğitim ile Yaratıcı drama yapılmaz, eğer yapılıyorsa Yaratıcı drama değildir.

 

SİZDRAMA FARKI:

Mezunlarımızın, Yaratıcı drama alanında hem teorik hem de pratik olarak daha donanımlı  olmaları için, sadece Sizdrama özelinde lider adaylarının;

Psikolog ve alan uzmanları eşliğinde kişisel ve pedagojik gelişimlerine destek veriyoruz.

Her alanda plan hazırlayabilme ve liderlik deneyimleme imkanı sağlıyoruz.

Yaşantısal raportörlük yapmalarına ortam yaratarak, Çocuk, Genç, Yetişkin, Öğretmen ve Şirket eğitimleri ile deneyim kazanmalarını sağlıyoruz.

 

YDL İŞ ALANLARI:

Anaokullarında Yaratıcı Drama Öğretmenliği

Resmi ve özel okullarda Yaratıcı Drama öğretmenliği

Şirketlere yönelik eğitimlerde eğitmenlik

Yaratıcı Drama kursu eğitmenliği

Öğretmenlere yönelik yöntem eğitmenliği

Sanat alanlarına yönelik eğitmenlik

Ders konularına (Matematik, Fen, Yabancı Dil…) yönelik yöntem eğitmenliği

Neden Sizdrama? 

Sizdrama, yaşamadaki değişime göre insandaki gelişim ihtiyacını karşılamak için, etik anlamda bazı sınırları korumakla birlikte yaratıcı ve işlevsel içerikler üretmektedir. Hiç durmayan bu üretimde elde edilen tüm verileri, eğitim ve paylaşımlarına yansıtır.   Sizdrama, yaşamdaki değişim ve ihtiyaçlar göz önünde tutarak, YDL programına yapıyor olduğu içeriklerle sürekli güncellenmektedir.   Yaratıcı drama Liderlik programı çerçevesinde, sadece Sizdrama bünyesinde yer alan içeriklerimiz şunlardır.

1- Kişisel gelişim; Lider adaylarının, kendi kişilik özelliklerini tanımaları, bu özelliklerin yaratıcı drama liderlik özelliklerine göre gelişmesi gereken yönlerini fark etmeleri ve YDL özelliklerine uyumlu hale gelmesini sağlayacak bir süreçten geçmeleri sağlanır. 

2- Psikolog eğitimleri; Lider adayları, liderlikleri sürecinde karşılaşacakları grupların gelişim özelliklerini göz önünde tutarak, ortaya çıkan davranışların, tepkilerin ve duyguların farkında olarak grup çalışmalarını yönetebilmesi için, Sizdrama Psikologlarından eğitim almaları sağlanır. 

3- Liderlik deneyimleme; Lider adayları, normalde sadece son kurda liderlik deneyimi yaşarken, Sizdrama YDL programında adayların, liderlik deneyimlerini her kurda yaşamaları sağlanır.

3- Çocuklarla deneyim; Lider adaylarına, Sizdrama liderlerinin yönettiği yaratıcı drama atölyelerini (5-6, 7-9, 9-11, 11-14 yaş) izleme ve deneyim kazanma imkanı sağlanır.

4- Eğitim Öğretimde deneyim; Lider adayları ders konularının (Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe-Edebiyat, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, okul öncesi konuları, Kimya, Fizik, Tarih…) işlenmesinde yaratıcı dramanın kullanılmasına yönelik, Sizdrama’ya ait olan ÖYD eğitimi almaları sağlanır. 

5- Okul öncesi alan; Lider adaylarının, okul öncesi alanda yaratıcı drama liderliği yapmalarını sağlamak için, kazanıma yönelik plan hazırlama ve uygulama deneyimleri kazanacakları uzun soluklu eğitim almaları sağlanır.

6- Yeni ürün yaratma; Lider adayları, yaratıcı drama yöntemli çalışmalarla farklı alanlardaki ihtiyaçlara göre yeni ürünler (Proje-Program) oluşturma ve bu ürünlerin hedef kitleye ulaşmasını sağlayacak eğitimler alması sağlanır. 

Sizdrama YDL programını tamamlayan liderlerimize, program bitiminden sonra da destek vermeyi, bir sorumluluk olarak kabul ederiz.

YDL Programının Süresi:

YDL Programının eğitim süresi toplam 320 saattir. Her ders 45 dk. dır.

1. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

2. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

3. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

4. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

5. Aşama; Toplam 20 Oturum (60 ders saati)

6. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati): Raportörlük, 20 saat seminer ve proje

çalışmasından oluşur.

Başvuru için;

– 5 adet vesikalık fotoğraf

– Nüfus kağıdı fotokopisi

– Öğrenim belgesi

– Kısa özgeçmiş