sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR
sizdrama@gmail.com
+90 530 265 12 42
GELİŞİM SİZ’DE BAŞLAR

Sizdrama Dragos Şubesi

Hakkımızda

SizDrama Sanat, Eğitim ve Kişisel Gelişim Merkezi; 2003 yılında yaratıcı drama eğitmeni Suat Güneş tarafından kurulmuş, 2008 yılından itibaren ise klinik psikolog ve psikodramatist Berrak Artemiz Çınar’ın, 2015’de ise çocuk gelişimi uzmanı ve yaratıcı drama eğitmeni Derya Özer’in katılımı ile SizDrama Dragos şubesi eklenerek çalışmalarını sürdürmektedir. Şubemiz 2018 yılı itibariyle de Milli Eğitim Bakanlığına bağlanmıştır.

Yaratıcı drama, psikodrama gibi yaşantısal teknikler başta olmak üzere eğitim ve gelişim alanlarında deneyim odaklı yaklaşımları yaygınlaştırarak kişilerde özellikle sosyal-duygusal gelişimi arttırmayı misyon edinen SizDrama; Eğitimde Yaratıcı Drama, Yaratıcı Drama ile Kişilik Gelişim Programı, İŞ’te yaratıcı drama gibi geliştirdiği özel projelerle çocuklara, yetişkinlere ve kurumlara hizmet vermeyi sürdürmektedir. Ayrıca sanatın önemli dalları olan müzik ve resimle de hayatı renklendirmektedir.

Her biri kendi dalında uzman olan yaklaşık on bir kişilik psikolog, yaratıcı drama lideri, çocuk gelişimci, müzik ve resim öğretmeleri, insan kaynakları ve eğitimci kadrosuyla hizmet veren SizDrama Dragos Şubesi, pedagojik yaklaşımıyla eğitim kalitesini bir arada tutarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha yaşanılır bir dünya için sanata, sanat ve kişisel gelişim için SizDrama Dragos’a davetlisiniz…

Dragos Şubesi Kurucularımız

Derya ÖZER– Çocuk Gelişimi Uzmanı/Yaratıcı Drama Eğitmeni

Berrak ARTEMİZ ÇINAR– Klinik Psikolog/Psikodramatist

A.Suat GÜNEŞ– Yaratıcı Drama Eğitmeni

Hizmetlerimiz

DRAMA KGP

*Yaratıcı Drama Yöntemli Kişilik Gelişim Programı (Drama KGP)
Sizdrama, yaratıcı drama yöntemi ile çocukların sosyal ve duygusal gelişimine destek sağlamak amacıyla Kişilik Gelişim Programı (Drama KGP) oluşturmuştur. Bu program yaratıcı drama yöntemli tanıma ve geliştirme aşamalarından oluşmakta, veli bilgilendirme görüşmeleri ve sorumlulukları ile güçlendirilmektedir.
Program çocukların yaş gruplarına göre belirlenmiş, grupların gün ve saatlerine göre haftada bir gün bir saat şeklinde uygulanır. Her oturumda bir yaratıcı drama lideri, bir psikolog olmak üzere iki eğitmen bulunmaktadır.

Program iki temel aşamadan oluşmaktadır:
1. Tanıma Aşaması
2. Geliştirme Aşaması

1. Tanıma Aşaması: Yaratıcı drama ortamı katılımcıların davranış ve tutumlarını doğal bir ortam sağladığından net bir şekilde ortaya koymalarını sağlar. Çocuklar 10 oturumluk tanıma aşamasında Kendini Tanıma, Dikkat-Algı, İletişim ve Sorun Çözme temaları ile ilgili davranış ve tutumlarını ortaya koyacak oyunlar oynarlar. Bu oyunlardaki tutumları psikolog ve liderler tarafından gözlemlenerek her çocuk için geliştirme aşamasına yönelik hedefler belirlenir. Tanıma aşamasının içinde bir defa veli-çocuk çalışması yapılır. Yani çocuklar aileleriyle birlikte bu özel anı yaşarlar. Sonrasında psikolog ve lider her çocuğun velisi ile ayrı ayrı bireysel görüşmeler yaparak gözlemlerini paylaşır. Ortak hedefler belirlenerek geliştirme aşamasına geçilir.
2. Geliştirme Aşaması: Tanıma aşamasından sonra geçilen geliştirme aşamasında her çocuğa önceden belirlenen hedefler doğrultusunda roller verilerek, onun grup içinde güçlenmesi veya gelişmesi gereken davranışlar üzerinde farkındalık sağlaması ve denemeler yapması sağlanır. Drama KGP ortamında doğru-yanlış, güzel-çirkin, iyi-kötü, başarılı-başarısız gibi kavramlar olmadığından çocuklar kendilerini özgürce ifade etme olanağı bulurlar. Bu aşamada iki kez veli-çocuk çalışması yapılır. Çocukların her birine sosyal ortamda uygulamak üzere onlar için eğlenceli ve geliştirici nitelikte sorumluluklar verilir. Ailelere de programla paralel şekilde evde uygulayabilecekleri öneriler sunulur.

ENSTRÜMAN EĞİTİMLERİ

Bireysel Enstrüman Dersleri
Piyano, keman, yan flüt, saksafon ve bateri de bireysel enstrüman dersleri verilmektedir. Pedagojik dile hakim müzik öğretmenleri eşliğinde bireysel yapılan çalışmalar sonucunda öğrencilerimiz yılda 2 defa konser deneyimi yaşarlar. Piyano ve bateri kurumumuzda yer almaktadır. Yan flüt ve keman öğrencilerinin ise kendi enstrümanlarını da getirmeleri gerekmektedir. Öğrencinin isteği, motivasyonu, yeteneği ve becerisi doğrultusunda hobi, konservatuvara hazırlık veya Royal Academy’ye hazırlık gibi farklı düzeylerde eğitim verilmektedir.
Düşündüğünüz enstrüman hakkında ve ders içeriği ile ilgili bilgi almak için kayıt almadan önce tanışma randevusu oluşturulmaktadır.

MEB ONAYLI YDL PROGRAMI

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği M.E.B. Sertifika Programı
SizDrama, Yaratıcı Drama eğitmenliği yapmak isteyenlere, M.E.B. onaylı Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği (YDL) programı sunuyor. Bu program katılımcıların, yaratıcı drama yöntemini her hangi bir derste veya grup çalışmalarında eğitim-öğretim ve kişisel gelişim yöntemi olarak kullanabilmesini sağlayacak yetkinliklere ulaşmasını sağlar. Katılımcılar her yaş grubunda uygulama yapabilme becerisine sahip olarak programı tamamlar.
YDL iş alanları
YDL programını tamamlayan liderler, kendi beceri ve ilgi alanlarına yönelik olarak, Yaratıcı Drama Eğitmenliği yapabilirler. Bu alanlardan bazıları;
Resmi ve özel okullarda Yaratıcı Drama öğretmenliği
Şirketlere yönelik eğitimlerde eğitmenlik
Yaratıcı Drama kursu eğitmenliği
Öğretmenlere yönelik yöntem eğitmenliği
Sanat alanlarına yönelik eğitmenlik
Ders konularına (Matematik, Fen, Yabancı Dil…) yönelik yöntem eğitmenliği
YDL Programının Süresi:
YDL Programının eğitim süresi toplam 320 saattir. Her ders 45 dk. dır.
1. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)
2. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)
3. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)
4. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)
5. Aşama; Toplam 20 Oturum (60 ders saati)
6. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati): Raportörlük, 20 saat seminer ve proje
çalışmasından oluşur. Hafta içi Akşam ve Hafta sonu Grup seçenekleri bulunmaktadır.
Başvuru için;
4 adet vesikalık fotoğraf
Nüfus kağıdı fotokopisi
Öğrenim belgesi (En lise mezuniyeti gereklidir) Şubemiz ile ilgili ayrıntılı bilgiye iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

RESİM ATÖLYESİ

Resim atölyemizde 8-11 yaş grubu çocuklarımıza haftada bir gün 1,5 saat olmak üzere resim kursu verilmektedir. Temel amaç resim sanatını tanıtmak, sevdirmek ve temel bilgi ve teknikleri verebilmektir.
Yetişkinler için ise; yaşam yoğunluğundan düzenli bir aktiviteye katılamayanlar için en az ayda bir kez olmak üzere 3 saatlik resim sanatının farklı alanlarında atölyeler yapılmaktadır. Atölyeler birbirinden bağımsız olduğu için istediğinize katılabilirsiniz. Atölye temaları illüstrasyon, kara kalem, yağlı boya tablo, portre çizimleri gibi farklı içeriklerdedir.
İsterseniz kendi grubunuzu oluşturup içerik talebinde bulunabileceğiniz özel atölye istedikleri de gerçekleştirilmektedir.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

SizDramada çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik psikoterapi ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Gerekli görüldüğünde psikolojik test ve değerlendirme çalışmaları da yapılmaktadır. Bireysel görüşmelerin ne sıklıkta ve hangi tekniklerle süreceği konusunda konu ile ilgili uzman psikologlarımız size bilgi verilmektedir. Bireysel görüşmeler için randevu talep edebilirsiniz.

OYUN TERAPİSİ

‘”Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar..” Garry Landreth
Çocukların hayatında oyun; fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemek adına çok önemlidir. Aynı zamanda yaşam için insan ilişkilerini prova ettikleri doğal bir iletişim kuırma yoludur. Çocukların dilidir.. İyileşme yolculuğunun bir parçasıdır.
Merkezimizde uygulanan terapi modellerinden birisi ‘Deneyimsel Oyun Terapisi’dir. Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.
Hangi durumlarda bu yönteme başvurulur;
-Travma konusunda dünyada pek çok ülkede ilk sırada kullanılan yöntemdir.
– Bağlanma sorunlarına
-Doğum travmaları
– Kaygı bozuklukları
-Uyku/yemek/tuvalet problemleri
-Uyum ve Davranış Bozuklukları -Dürtüsellik
-Özgüven Sorunları
-Fobiler vb. Gibi geniş alanlarda kullanılan bir yöntemdir.
‘Çocukla oynanan oyun, seni anlıyorum diyebilmenin en doğal en güzel halidir’..
Psk. Katerina Petrova

BİZE ULAŞIN

Telefon

Her türlü soru ve talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Tel: 0216 353 43 46
GSM:0543 354 43 46 

Mail

Dilerseniz mail yoluyla her an bize ulaşabilirsiniz. 

sizdramadragos@gmail.com

Adres

Cevizli Hızır Reis Sk. No: 16
Kovan Spor Kültürü Binası 5. Kat Maltepe/İstanbul

Haritada Göster

DUYURULARIMIZ

BLOG

EKİBİMİZ

Derya ÖZER

Dragos Kurucu Ortağı / Çocuk Gelişimi Uzmanı/Yaratıcı Drama Eğitmeni

Katerina PETROVA

Psikolog/Oyun Terapisti

Fikri ALPER

Yaratıcı Drama Lideri/ Resim Öğretmeni

Seranay GİRAY

Müzik Öğretmeni

Öykü ÖZEVİN

Psikolog/Oyun Terapisti

Sedat ÖZBEK

Müzik Öğretmeni

Tuğra Sueda TİLKİ

Müzik Öğretmeni

Hatun BOSTAN

Yönetici Asistanı